process equipment

Evaporator

Concentrați, recuperați și cristalizați — cu cel mai scăzut consum de abur din industrie.

Evaporarea este operația unitară cu cel mai mare consum de energie în procesarea lichidelor — totuși, majoritatea instalațiilor folosesc încă sisteme cu un singur efect care irosesc 90% din căldura latentă a apei pe care o evaporă. Lozzar proiectează evaporatoare multi-efect și cu recompresie mecanică a vaporilor (MVR) care reutilizează vaporii evaporați ca mediu de încălzire pentru etapa următoare, atingând economii de abur de 3–10 kg de apă evaporată per kg de abur consumat.

Evaporator — Concentrați, recuperați și cristalizați — cu cel mai scăzut consum de abur din industrie.

Cum funcționează evaporatoarele — și cum să minimizați costul energiei

Un evaporator concentrează un lichid prin furnizarea de căldură pentru a vaporiza solventul (de obicei apă) în timp ce solidele dizolvate sau suspendate rămân în faza lichidă.

**Evaporarea cu un singur efect** consumă 1,0–1,1 kg de abur per kg de apă evaporată. Acceptabilă numai pentru capacități mici (<500 kg/h) sau când costul aburului este neglijabil.

**Evaporarea multi-efect (MEE)** reutilizează vaporii secundari din efectul 1 ca abur de încălzire pentru efectul 2. Fiecare efect suplimentar reduce aproximativ la jumătate consumul de abur: 2 efecte = 0,5 kg/kg; 3 efecte = 0,33; 5 efecte = 0,2. Optimul este tipic 3–5 efecte pentru capacități industriale peste 2.000 kg/h.

**Recompresia mecanică a vaporilor (MVR)** comprimă vaporii secundari cu un compresor centrifugal și îi returnează ca mediu de încălzire. Consumul specific de energie: 15–35 kWh/tonă. MVR este opțiunea cu cel mai mic cost de operare când electricitatea costă mai puțin de 5× energia echivalentă a aburului.

**Recompresia termică a vaporilor (TVR/TVC)** folosește un ejector de abur fără piese mobile; economia de abur 1,5–3,5 kg/kg.

Quick Reference

Capacitatea de evaporare100 kg/h – 100 t/h water evaporated
Economia de abur (un singur efect)0.9 – 1.1 kg evaporation / kg steam
Economia de abur (MEE 3 efecte)2.5 – 3.0 kg evaporation / kg steam
Energia specifică (MVR)15 – 35 kWh / tonne water evaporated
Intervalul de presiune de operare-0.95 bar g (vacuum) to +6 bar g
Concentrația alimentării (intrare)1 – 50 wt% dissolved solids
Concentrația produsului (ieșire)Up to saturation / crystallisation point
Full specifications ↓

Technical Specifications

All parameters are indicative ranges. Final sizing is determined by process simulation based on your specific material and throughput requirements.

Parametri de operare

ParameterValue / RangeNote
Capacitatea de evaporare100 kg/h – 100 t/h water evaporatedSisteme multi-tren paralele pentru >100 t/h; unități modulare pe skid pentru <2 t/h
Economia de abur (un singur efect)0.9 – 1.1 kg evaporation / kg steamDe referință; vedeți multi-efect și MVR pentru opțiuni superioare
Economia de abur (MEE 3 efecte)2.5 – 3.0 kg evaporation / kg steamMEE 5 efecte: 4,0–5,0; adăugare etapă TVR: până la 8,0
Energia specifică (MVR)15 – 35 kWh / tonne water evaporatedEchivalent cu MEE 10–15 efecte; depinde de creșterea punctului de fierbere și ΔT compresor
Intervalul de presiune de operare-0.95 bar g (vacuum) to +6 bar gFuncționarea în vid scade punctul de fierbere — permite procesarea produselor sensibile la căldură; vid până la 20 mbar abs realizabil
Concentrația alimentării (intrare)1 – 50 wt% dissolved solidsCirculația forțată gestionează până la 70% greutate și nămoluri aproape de saturație; cristalizatorul gestionează >saturație
Concentrația produsului (ieșire)Up to saturation / crystallisation pointFilm descendent: până la 50% greutate; circulație forțată: până la 70–80%; cristalizator: produce solid uscat
Presiunea aburului de încălzire0.5 – 20 bar g0,5 bar g = 112°C; 6 bar g = 165°C; 20 bar g = 212°C; presiune mai mare = ΔT mai mare = suprafață de încălzire mai mică necesară
Coeficientul global de transfer de căldură U (film descendent)1,500 – 3,500 W/m²·KCirculație forțată: 800–2.500 W/m²·K; film ascendent: 1.000–2.500 W/m²·K; placă: 2.000–5.000 W/m²·K
Materiale de construcțieSS 304 / SS 316L / Duplex / Titanium / Hastelloy C-276Selectate în funcție de produs, pH, conținut de cloruri și temperatura de operare; oțel cărbune pentru utilități necorozive
Metoda de curățareCIP (caustic/acid), steam-clean, high-pressure water, mechanical roddingFilm descendent: CIP prin recircularea NaOH 1–2% apoi HNO₃ 0,5–1% la 70–80°C; circulație forțată: mai ușor de curățat prin spălare cu apă la viteză mare

Compararea tipurilor de corp al evaporatorului

ParameterValue / RangeNote
Film descendent (FF)U: 1,500–3,500 W/m²·K; residence time: 2–30 s; ΔT_min: 3°CCel mai bun pentru alimentări sensibile la căldură, cu vâscozitate scăzută (µ < 100 mPa·s); evaporare blândă; diferență de temperatură minimă cea mai mică; neadecvat pentru alimentări cu murdărire/crustare
Circulație forțată (FC)U: 800–2,500 W/m²·K; tube velocity: 2–4 m/s; ΔT_min: 5°CCel mai bun pentru lichide cu crustare, murdărire sau vâscozitate ridicată (µ până la 5.000 mPa·s); fluxul cu viteză mare minimizează depunerea de crustă; serviciu de cristalizare sare; cel mai mare CAPEX
Film ascendent (RF) / Tub lung verticalU: 1,000–2,500 W/m²·K; tube length: 3–8 m; ΔT_min: 8°CCapital scăzut, construcție simplă; necesită ΔT mai mare decât filmul descendent; adecvat pentru lichide fără crustare; U mai mic decât FF pentru lichide vâscoase
Evaporator cu plăci (tip PHE)U: 2,000–5,000 W/m²·K; ΔT_min: 2°C; compactU cel mai mare; amprentă minimă; T < 160°C; plăci complet accesibile pentru curățare; versiune cu garnitură pentru serviciu CIP alimentar/farma
MVR (buclă de vapori asistată mecanic)15–35 kWh/t; steam consumption: near-zero; ΔT across compressor: 5–20°CCel mai bun cost pe ciclu de viață când raportul cost electricitate:abur < 1:5; neviabil pentru creșterea punctului de fierbere ridicată (BPE > 15°C)

Need a technical pre-sizing? Send us your material data sheet, moisture content, required throughput and energy source — we return a technical sizing with drum dimensions and energy balance within 2 business days.

→ Send process data on WhatsApp

Exemple de aplicații

Date de referință din instalații industriale. Valorile reale depind de consistența alimentării, distribuția dimensiunii particulelor și calitatea cerută a produsului.

MaterialUmid. intrareUmid. ieșireDim. particuleTemp. gazSector
Concentrarea zerului / laptelui93–96% water (4–7% total solids)55–60% water (40–45% total solids — pre-spray drying concentrate)True solution (no particles)62–72°C (pasteurised); vacuum evaporation at 40–55°C to protect proteinsLactate / Alimentar
Concentrarea sodei caustice (NaOH) — 30% → 50%70% water (30 wt% NaOH)50% water (50 wt% NaOH)Clear solution (no solids until >70% NaOH)BPE: +8–12°C above pure water boiling point at operating pressureChimie / Clor-alcali
Concentrarea + cristalizarea sulfatului de amoniu (NH₄)₂SO₄60–70% water (NH₄)₂SO₄ from scrubberCrystal slurry at saturation; centrifuged → dry fertiliser granulesCrystal size controlled by residence time and seeding: d50 0.5–2 mm targetBoiling at 80–105°C under vacuum; BPE +6°CÎngrășăminte / Chimie / Tratarea gazului de fum
Evacuare scrubber ZLD — cristalizarea NaCl / Na₂SO₄85–95% water (mixed salts from scrubber circuit)Dry salt crystals (NaCl, Na₂SO₄, CaSO₄) for disposal / recoveryMixed salt slurry → crystal size d50 0.2–1 mm70–110°C under vacuum (forced circulation evaporator)Deșeuri / Chimie / Producere energie
Concentrarea tomatelor / sucului de fructe93–96% water (4–7 °Brix)70–72% water (28–30 °Brix paste or 65–68 °Brix triple concentrate)Suspended pulp; viscosity rises sharply above 25 °BrixVacuum evaporation at 42–55°C (preserve colour, vitamins, aroma)Alimentar / Băuturi
Concentrarea licorii negre (celuloză & hârtie)85% water (15% dry solids)20–25% water (75–80% dry solids — combustible in recovery boiler)Complex organic + inorganic mixture; high fouling tendencyMultiple effect + TVR; T 70–130°C; high BPE due to dissolved organicsCeluloză & hârtie
Recuperarea licorii mame farmaceutice (cristalizare API)70–90% organic solvent + water mixtureAPI crystals + recovered solvent for reuseAPI crystals d50 10–200 µm (controlled by supersaturation and seeding)Vacuum evaporation at 20–60°C; ATEX Zone 1 (solvent vapour); SS 316L / HastelloyFarmaceutică / Chimie fină
Concentrarea sucului de zahăr (sfeclă / trestie)85% water (15 wt% sucrose)35% water (65 wt% sucrose — Brix 65, saturated syrup)Clear solution after clarification; BPE +1.5°C at 65 °BrixQuintuple effect evaporation at 65–130°C; steam economy 4.5–5.0 kg/kgZahăr / Alimentar

Nu vedeți materialul dvs.? Trimiteți-ne datele de proces și vom furniza o dimensionare specifică materialului.

Configurații de evaporatoare

1

Evaporator cu film descendent (FFE)

Lichidul de alimentare este distribuit uniform pe partea superioară a mănunchiurilor de țevi verticale și curge în jos ca un film subțire pe pereții interiori ai țevilor în timp ce aburul condensează pe exterior. Filmul descendent maximizează contactul cu suprafața de transfer de căldură cu un minim de retenție a lichidului — timp de ședere 2–30 secunde față de 5–30 minute pentru circulația forțată. Aceasta face FFE unic potrivit pentru produsele sensibile la căldură: lactate, farmaceutice, arome, vitamine. ΔT minim la fel de mic ca 3°C. Nu este adecvat pentru lichide vâscoase (µ > 200 mPa·s) sau alimentări predispuse la cristalizare în film.

Best for:Lichide sensibile la căldură, cu vâscozitate scăzută: lactate, farmaceutice, concentrate alimentare, compuși aromatici, vitamine — evaporare blândă la ΔT minim
2

Evaporator cu circulație forțată (FCE)

O pompă centrifugală recirculă lichidul de proces cu viteză mare (2–4 m/s) printr-un schimbător de căldură cu mănunchi de țevi (calandria) unde este supraîncălzit ușor peste punctul de fierbere, apoi se detentează într-un corp de vapori separat la presiune mai mică. Evaporarea are loc în zona de detentare — nu pe suprafețele țevilor — eliminând fierberea pe film și crustarea pe țevi. Gestionează lichide de la soluții apoase subțiri până la nămoluri aproape saturate, lichide foarte vâscoase și soluții predispuse la cristalizare. Cel mai mare CAPEX dintre toate tipurile de evaporatoare. Singura opțiune viabilă pentru serviciul de cristalizare a sării.

Best for:Lichide cu crustare, cristalizare și vâscozitate ridicată: evaporarea sării, ZLD scrubber, concentrarea causticului, licoarea neagră — intervalul maxim de concentrare
3

Evaporator MVR (recompresie mecanică a vaporilor)

Vaporii secundari care părăsesc corpul evaporatorului sunt comprimați de un compresor centrifugal sau suflantă Roots, ridicând temperatura de condensare cu 5–20°C deasupra punctului de fierbere al lichidului de alimentare în schimbătorul de căldură — creând forța motrice de temperatură necesară pentru transferul de căldură fără a consuma abur. Consumul net de energie: 15–35 kWh per tonă de apă evaporată. Este necesar abur de pornire (30–60 min). MVR este economic superior MEE multi-efect când raportul cost electricitate/abur < 1:4,5. Nu este adecvat când BPE > 15°C.

Best for:Evaporare cu capacitate mare cu creștere scăzută a punctului de fierbere: lactate, zahăr, soluții chimice, ZLD scrubber — cel mai scăzut cost de operare când electricitatea < 5× costul energiei aburului

Când să alegeți un evaporator — și care tip

Lichidul trebuie concentrat prin eliminarea apei și produsul este sensibil la căldură (lactate, farma, alimentar)

Evaporator cu film descendent în vid (40–65°C) — timp minim de ședere al produsului, daune termice minime, fierbere blândă pe film la cea mai scăzută temperatură posibilă.

Lichidul cristalizează pe suprafețele de încălzire sau conține solide suspendate ridicate care ar bloca un evaporator cu film

Evaporator cu circulație forțată — viteza mare a tubului (2–4 m/s) menține suprafețele curate; evaporarea în zona de detentare elimină fierberea pe suprafața tuburilor; gestionează nămoluri până la 70% greutate solide dizolvate.

Capacitatea de evaporare > 2.000 kg/h și costul aburului este semnificativ (energia reprezintă > 30% din costul de operare)

MEE multi-efect (3–5 efecte) reduce consumul de abur la 0,2–0,33 kg/kg. Comparați cu MVR: dacă costul electricității este < 5× costul energiei aburului, MVR dă un cost de operare mai mic. Lozzar calculează ambele opțiuni în faza de fezabilitate.

Evacuarea lichidelor de la scrubber sau de la tratarea apelor uzate nu este acceptabilă și ZLD este necesar prin permis

Evaporator cu circulație forțată + cristalizator cu circulație forțată — produce cristale de sare uscată cu efluent lichid zero. Integrați cu scrubberul și schimbătorul de căldură într-un singur pachet ZLD cu o garanție de performanță.

Când să NU folosiți un evaporator

Produsul trebuie să fie complet uscat (< 1% umiditate) — evaporarea nu poate atinge starea complet uscată; un uscător este necesar pentru uscarea finală

Volumul de lichid este mic (< 200 kg/h) și costul aburului este scăzut — un simplu efect unic cu încălzire directă sau cu apă caldă este adecvat

Solventul este organic (nu apă) și recuperarea este scopul — o coloană de distilare dă o separare mai bună decât un evaporator

Lichidul conține săruri dizolvate foarte ridicate cu BPE > 20°C — MVR nu este viabil și multi-efect este scump; cristalizarea directă poate fi mai economică

Nu sunteți sigur ce uscător este potrivit pentru procesul dvs.? Vom analiza specificațiile dvs. și vom recomanda soluția optimă.

Ask a technical question →

Întrebări frecvente — Evaporatoare

Comparația la punctul de echilibru se bazează pe costul anual de operare: Costul anual MEE = rata_evaporare (t/h) ÷ economia_abur × prețul_aburului (€/t) × ore_funcționare/an. Costul anual MVR = rata_evaporare (t/h) × electricitate_specifică (kWh/t) × prețul_electricității (€/kWh) × ore_funcționare/an. La prețurile europene din 2024: pentru 1 t/h evaporare la 8.000 h/an — MEE 3 efecte consumă 0,33 t abur/h → 52.800 €/an; MVR consumă 25 kWh/t → 25.000 kWh/an → 2.500 €/an. MVR câștigă decisiv cu excepția cazului în care prima de cost de capital nu poate fi amortizată. Excepție: fluide cu BPE ridicat.

Din proiectele noastre

ProiectProducțieInstalare

Solicitați o ofertă pentru acest echipament

Includeți în solicitarea dvs.:

  • Lichidul de alimentare: nume/compoziție, concentrație (% greutate sau °Brix), debit masic (kg/h) și temperatură (°C)
  • Concentrația de ieșire țintă (% greutate sau °Brix) și temperatura maximă admisă a produsului
  • Rata de evaporare necesară (kg/h apă de eliminat)
  • Tendința de murdărire/crustare: lichidul formează crustă, cristalizează sau spumează?
  • Vâscozitatea la concentrația de alimentare și concentrația țintă (mPa·s)
  • Presiunea aburului disponibil (bar g) și temperatura apei de răcire (°C)
  • Preferință: MEE multi-efect sau MVR? (Lozzar va calcula ambele și va recomanda)
  • Serviciu: continuu sau discontinuu? Ore pe an?
  • Cerințe regulatorii: GMP (alimentar/farma)? Zonă ATEX? Categorie DAPP?
  • Constrângeri amplasament: suprafața disponibilă (m²) și înălțimea maximă (m)