Uscător prin pulverizare (spray dryer)
De la lichid la pulbere cu curgere liberă într-un singur pas — soluția definitivă pentru uscarea alimentărilor lichide la orice scară.
Uscătoarele prin pulverizare sunt singura tehnologie de uscare industrială care convertește alimentările lichide — soluții, suspensii, emulsii — direct într-o pulbere uscată cu curgere liberă într-o singură operație continuă. Atomizarea creează milioane de picături microscopice pe secundă cu suprafață enormă; gazul cald evaporă faza lichidă în milisecunde, lăsând particule solide cu proprietăți strâns controlate. De la formulele pentru sugari și cafeaua instant la pulberile ceramice, uscarea prin pulverizare definește forma și performanța produselor pentru peste 200 de categorii de produse industriale.

Principiul de funcționare al uscătorului prin pulverizare
Un uscător prin pulverizare constă din patru secțiuni funcționale în secvență continuă: atomizarea alimentării, contactul gaz-picătură, uscarea picăturii și separarea produs/gaz.
La atomizare, alimentarea lichidă este fragmentată într-o dispersie fină de picături (d10–d90 tipic 10–300 µm în funcție de tipul de atomizor și vâscozitatea alimentării). Trei tehnologii de atomizare: (1) Atomizoare rotative (disc) — produce cea mai îngustă distribuție a dimensiunilor; (2) Duze bifluid (pneumatice) — capacitate mai mică per duză; (3) Duze de presiune (hidraulice) — picăturile cele mai mari, standard pentru detergenți.
Pulverizarea atomizată intră în camera de uscare în co-curent cu gaz cald (intrare 150–350°C pentru alimente/farma; până la 600°C pentru ceramică). Suprafața enormă de contact gaz-picătură determină evaporarea umidității în 0,1–30 secunde.
Quick Reference
Technical Specifications
All parameters are indicative ranges. Final sizing is determined by process simulation based on your specific material and throughput requirements.
Uscător prin pulverizare — Parametri cheie de operare
| Parameter | Value / Range | Note |
|---|---|---|
| Forma de alimentare | Solution / slurry / emulsion / suspension | Conținut de solide: 10–70% w/w; limita de vâscozitate: <10.000 cP pentru duze de presiune, <50.000 cP pentru atomizor rotativ |
| Temperatura gazului de intrare | 150 – 600°C | Alimente/farma: 150–250°C; detergent/chimie anorganică: 250–400°C; ceramică tehnică: până la 600°C |
| Temperatura gazului de ieșire | 70 – 120°C | Variabila de control principală pentru umiditatea la ieșire; T ieșire mai mică = umiditate la ieșire mai mică dar risc de depunere pe perete |
| Umiditatea produsului la ieșire | 1 – 8% w/w | Sub 3% w/w necesită etapă de finisare cu pat fluidizat; produsele foarte higroscopice pot necesita buclă închisă cu aer deumidificat |
| Dimensiunea particulelor produsului (d50) | 10 – 500 µm | Atomizor rotativ: 50–200 µm; duză bifluid: 10–80 µm; duză de presiune: 100–500 µm |
| Densitatea aparentă a pulberii | 150 – 800 kg/m³ | Controlată de concentrația solidelor în alimentare, tipul de atomizor și modelul de flux de aer în cameră |
| Capacitatea de evaporare | 10 kg/h – 50 000 kg/h | Lab/pilot: 10–100 kg/h; scară pilot: 100–500 kg/h; producție: 500–50.000 kg/h — diametru cameră 1–18 m |
| Consumul specific de energie | 2 500 – 4 000 kcal/kg water evaporated | Mai mare decât toate celelalte tipuri de uscătoare; compensată de capacitatea unică de a crea morfologie controlată a particulelor din alimentare lichidă |
| Temperatura peretelui camerei (contact produs) | 80 – 150°C | Critic pentru materialele sensibile la căldură — Lozzar proiectează cu pereți izolați și baleiaj de aer controlat |
| Material de construcție | SS 304 / SS 316L / Duplex / Carbon steel | Alimente/farma: SS 316L, electropolizat; detergent: oțel carbon; ceramice/suspensii abrazive: SS 316L cu căptușeli rezistente la uzură |
Compararea tipurilor de atomizoare
| Parameter | Value / Range | Note |
|---|---|---|
| Atomizor cu disc rotativ | d50: 50–200 µm | Span: narrow | Feed solids: up to 70% | Abrasive: ✓ | Cel mai bun pentru alimentări cu solide ridicate, abrazive, vâscoase; cea mai largă flexibilitate operațională; CAPEX cel mai ridicat |
| Duză bifluid (pneumatică) | d50: 10–80 µm | Span: wide | Feed solids: up to 50% | Abrasive: limited | Particulele cele mai mici; consum cel mai mare de aer comprimat (penalitate energetică); potrivit pentru scară mică, laborator și farma |
| Duză de presiune (hidraulică) | d50: 100–500 µm | Span: moderate | Feed solids: up to 60% | Abrasive: limited | Produsul cel mai grosier; standard în industria detergenților; cost scăzut pentru aer comprimat; uzura duzei cu alimentări abrazive |
Need a technical pre-sizing? Send us your material data sheet, moisture content, required throughput and energy source — we return a technical sizing with drum dimensions and energy balance within 2 business days.
→ Send process data on WhatsAppBaza de date materiale — Aplicații de uscare prin pulverizare
Date de referință din instalații industriale. Valorile reale depind de consistența alimentării, distribuția dimensiunii particulelor și calitatea cerută a produsului.
| Material | Umid. intrare | Umid. ieșire | Dim. particule | Temp. gaz | Sector |
|---|---|---|---|---|---|
| Formulă pentru sugari (bază lapte integral) | 55–65% (as feed liquid) | 2.5–3.5% | 100–200 µm | 170–190°C inlet | Alimentar / Lactate |
| Cafea instant (extract) | 70–75% (as feed liquid) | 2–4% | 150–300 µm | 200–240°C inlet | Alimentar / Băuturi |
| Pulbere de detergent (suspensie STPP) | 35–45% (as feed slurry) | <5% | 200–500 µm | 300–400°C inlet | Chimie de consum |
| Pulbere ceramică alumină (Al₂O₃) | 60–75% (as aqueous suspension) | <0.5% | 50–150 µm | 450–600°C inlet | Ceramică tehnică |
| Pulbere de ou integral | 73–77% (as liquid egg) | <5% | 80–200 µm | 155–175°C inlet | Alimentar / Ingredient |
| Maltodextrină / sirop de glucoză | 60–70% (as solution) | <5% | 50–150 µm | 160–200°C inlet | Alimentar / Derivați de amidon |
| API (ingredient farmaceutic activ) | 80–95% (as solution or suspension) | <2% | 1–50 µm | 130–160°C inlet | Farmaceutice |
| Silice (precipitată, suspensie apoasă) | 85–92% (as slurry) | <6% | 20–100 µm | 250–350°C inlet | Chimie / Cauciuc |
Nu vedeți materialul dvs.? Trimiteți-ne datele de proces și vom furniza o dimensionare specifică materialului.
Configurații ale uscătorului prin pulverizare
Uscător prin pulverizare cu o singură etapă
Configurație clasică: alimentare lichidă intrând, pulbere uscată ieșind din conul camerei și ciclone. Produsul iese la 60–120°C și trebuie răcit înainte de ambalare. Umiditate la ieșire tipic 3–8% w/w. Potrivit pentru produse non-higroscopice care nu necesită umiditate finală foarte scăzută.
Uscător prin pulverizare cu două etape + pat fluidizat integrat (IFB)
Un pat fluidizat inelar integrat în conul camerei primește particulele de spray parțial uscate (încă 5–15% umiditate) și completează uscarea + răcirea înainte de descărcare. IFB permite o temperatură mai mică a gazului de ieșire al uscătorului prin pulverizare (economie de energie) și aglomerarea simultană a particulelor fine în granule mai mari, mai dispersibile — standardul industrial pentru produsele alimentare instant.
Uscător prin pulverizare cu buclă închisă (circuit de gaz inert N₂)
Azotul înlocuiește aerul ca gaz de uscare; circuitul este închis, cu vaporii de solvent eliminați de un condensator (pentru recuperare) mai degrabă decât eliberați în atmosferă. Concentrația O₂ menținută <2% v/v. Obligatorie pentru alimentările cu solvenți organici sau materiale active sensibile la oxigen.
Când să alegeți un uscător prin pulverizare
Alimentarea este un lichid: soluție, suspensie, emulsie
Uscarea prin pulverizare este singurul uscător continuu care acceptă alimentările lichide direct. Toate celelalte uscătoare necesită alimentare solidă sau semi-solidă.
Morfologia particulelor trebuie controlată (densitate aparentă, sfericitate, dispersibilitate)
Uscarea prin pulverizare este singura tehnologie care creează forme definite de particule din alimentările lichide. Critică pentru produsele alimentare instant, pulberile farmaceutice de inhalare și pulberile de presare ceramice.
Produsul necesită încapsularea sau acoperirea de suprafață a componentelor active
Uscarea prin pulverizare poate încapsula picăturile de ulei, aromele, vitaminele și principiile active sensibile într-un material de perete (maltodextrină, gumă arabică, amidon modificat) într-un singur pas.
Concentrația solidelor în alimentare este scăzută (10–30%) și deshidratarea nu este rentabilă
Pentru soluții și extracte diluate, deshidratarea mecanică poate să nu fie fezabilă înainte de faza produsului. Evaporarea pentru concentrare + uscarea prin pulverizare este ruta standard pentru alimentările lichide cu conținut scăzut de solide.
Când să NU folosiți un uscător prin pulverizare
Alimentarea este deja un solid, pulbere, granulat sau tort de filtru (nu lichid sau suspensie pompabilă)
Debit ridicat (>20 t/h produs uscat) cu valoare mică a produsului — costul energetic (2.500–4.000 kcal/kg) prohibitiv
Produs granular grosier necesar (d50 > 500 µm) fără etapă de aglomerare
Cerința de umiditate la ieșire foarte scăzută (<1% w/w) neatingabilă fără finisare în aval suplimentară
Nu sunteți sigur ce uscător este potrivit pentru procesul dvs.? Vom analiza specificațiile dvs. și vom recomanda soluția optimă.
Ask a technical question →Uscător prin pulverizare — FAQ tehnic
Selecția atomizorului depinde de proprietățile alimentării, dimensiunea necesară a particulelor, scala și abrazivitatea: Disc rotativ: alegeți pentru particule abrazive, conținut de solide >50%, compoziție variabilă sau flexibilitate operațională maximă. Duză bifluid: alegeți pentru pulbere foarte fină (d50 < 50 µm), scară mică sau farma. Duză de presiune: alegeți pentru pulbere grosieră (d50 > 100–500 µm), producția de detergenți sau debit ridicat per duză.
Din proiectele noastre
Echipamente asociate
Fluidized Bed Dryer
Integrați finisherul cu pat fluidizat în aval de uscătorul prin pulverizare pentru eliminarea finală a umidității (<3% → <1%), răcire la 35–45°C și aglomerare controlată — sistemul cu două etape este standardul industrial în formula pentru sugari, cafea și granulare farma
View productFlash Dryer
Uscătorul flash (inelar) preferat față de uscătorul prin pulverizare pentru alimentările solide cu tort (amidon, caolin) — 40–60% economie de energie; utilizați uscătorul prin pulverizare numai când alimentarea lichidă nu poate fi deshidratată sau când morfologia particulelor din lichid este specific necesară
View productBag Filter
Filtrul cu mâneci recuperează particulele fine din gazele de evacuare ale uscătorului prin pulverizare — tipic 15–35% din producție iese cu gazele de evacuare; filtrul cu mâneci SS 316L cu membrane PTFE este standard pentru sistemele de uscătoare prin pulverizare alimentare și farmaceutice
View productEvaporator
Pre-concentrați alimentările lichide cu conținut scăzut de solide (10–25% solide) la 40–55% solide prin evaporator înainte de uscarea prin pulverizare — reduce dimensiunea uscătorului prin pulverizare cu 40–60%
View productSolicitați o ofertă pentru acest echipament
Includeți în solicitarea dvs.:
- →Descrierea alimentării: soluție, suspensie, emulsie — și care este faza lichidă (apă, solvent organic, amestec)?
- →Concentrația solidelor în alimentare (% w/w sau % v/v) și vâscozitatea aproximativă (cP)
- →Dimensiunea țintă a particulelor pulberii (d50 sau referința specificației produsului)
- →Umiditate la ieșire țintă (% w/w) și cerința de densitate aparentă dacă este specificată
- →Capacitatea de evaporare necesară (kg apă/h) sau producția de produs uscat (kg/h)
- →Capacitatea temperaturii de intrare: arzător gaz (tipul combustibilului), abur sau ulei cald disponibil
- →Zona ATEX sau conținut de solvenți organici (circuit N₂ în buclă închisă necesar?)