Separator ciclonar
Fără saci, fără filtre, fără piese în mișcare — separare robustă a particulelor de la 5 µm la materiale grosiere, 24/7.
Separatoarele ciclonare folosesc forța centrifugă — nu medii de filtrare — pentru a separa particulele solide dintr-un flux de gaz. Gazul încărcat cu praf intră tangențial în corpul cilindric, creând un vortex în spirală care împinge particulele spre perete, în jos pe con și în buncărul de descărcare, în timp ce gazul curat iese în sus prin tubul de vortex central. Fără saci filtranti, piese în mișcare sau mecanisme de curățare, un separator ciclonar funcționează continuu la temperaturi de până la 900°C. Lozzar Process furnizează cicloane cu eficiență ridicată (seria HC) și cicloane standard (seria SC).

Principiul de funcționare al separatorului ciclonar
Gazul încărcat cu praf intră tangențial la partea superioară a secțiunii cilindrice. Intrarea tangențială forțează gazul într-o spirală exterioară descendentă de-a lungul peretelui ciclonului. Accelerația centrifugă — tipic 5–2.500 × g în funcție de diametrul ciclonului — împinge particulele radial spre exterior împotriva peretelui. Particulele pierd impuls prin fricțiunea cu peretele, încetinesc și migrează în jos pe con spre orificiul de descărcare a prafului.
Gazul curățat inversează direcția aproape de apex și iese în sus prin tubul de vortex central. Parametrii critici de proiectare: (1) viteza de intrare — optimă 15–25 m/s; (2) diametrul ciclonului — mai mic = accelerație centrifugă mai mare; (3) unghiul și lungimea conului.
Dimensiunea de tăiere (d₅₀) — diametrul particulei la care eficiența de colectare este 50% — este parametrul principal de specificație. Cicloanele cu eficiență ridicată ating d₅₀ = 2–5 µm; cicloanele standard d₅₀ = 8–15 µm.
Quick Reference
Technical Specifications
All parameters are indicative ranges. Final sizing is determined by process simulation based on your specific material and throughput requirements.
Separator ciclonar — Parametri operaționali
| Parameter | Value / Range | Note |
|---|---|---|
| Viteza gazului la intrare | 12–25 m/s (optimum 15–20 m/s) | < 12 m/s: forță centrifugă insuficientă; > 25 m/s: turbulență crescută și re-antrenare |
| Dimensiunea de tăiere d₅₀ (eficiență de colectare 50%) | Standard cyclone: 8–15 µm | High-efficiency cyclone: 2–5 µm | La 2× d₅₀, eficiență > 95%; particulele sub d₅₀ trec în mare parte |
| Eficiența totală de colectare (distribuție granulometrică tipică la intrare) | 70–90% overall (mass basis) for d50 inlet > 20 µm; > 95% for d50 inlet > 50 µm | Eficiența totală este ponderată în masă — fracția grosieră domină; fracția fină (< 10 µm) poate atinge doar 10–40% |
| Debitul volumic de gaz (unitate singulară) | 200 Nm³/h – 200,000 Nm³/h per cyclone body | Cicloane multiple în paralel pentru debite mai mari; multi-ciclonul folosește multe corpuri cu diametru mic partajând o singură intrare/ieșire |
| Căderea de presiune | 500–2,500 Pa (standard: 800–1,200 Pa; high-efficiency: 1,500–2,500 Pa) | Eficiență mai ridicată = ΔP mai mare; optimizați echilibrând costul energiei ventilatorului și durata de viață prelungită a sacilor |
| Temperatura gazului | Carbon steel: up to 400°C | Refractory-lined: up to 900°C | SS 304/316L: up to 550°C | Fără limită superioară teoretică din punct de vedere al procesului — ciclonul nu conține componente organice; limitat doar de materialul de construcție |
| Concentrația de praf la intrare | 1 g/Nm³ – no upper limit (handles > 1,000 g/Nm³ in heavy mineral applications) | Spre deosebire de filtrele cu saci, eficiența ciclonului se îmbunătățește ușor la sarcini foarte mari de praf (efectul stratului de perete) |
| Rezistența la abraziune | Wear-resistant steel (Hardox 400/500); ceramic tile lining; basalt rubber lining for highly abrasive dusts | Critic pentru aplicații minerale, ciment, cenușă de cărbune și nisip; conul și secțiunea de intrare sunt zonele principale de uzură |
| Concentrația de praf la ieșire (gaz curat) | 50–500 mg/Nm³ typical (depends on inlet PSD) | Ciclonul singur atinge rar < 50 mg/Nm³ — asociați întotdeauna cu filtru cu saci pentru conformitatea la emisii reglementare |
Ciclon standard vs. ciclon cu eficiență ridicată vs. multi-ciclon
| Parameter | Value / Range |
|---|---|
| Diametrul corpului | Standard: 500–3,000 mm | High-eff.: 200–500 mm | Multi-cyclone: 50–150 mm per tube |
| Dimensiunea de tăiere d₅₀ | Standard: 8–15 µm | High-eff.: 2–5 µm | Multi-cyclone: 1–3 µm |
| Căderea de presiune | Standard: 500–1,000 Pa | High-eff.: 1,200–2,000 Pa | Multi-cyclone: 1,500–3,000 Pa |
| Capacitate per unitate | Standard: high | High-eff.: medium | Multi-cyclone: low per tube, high in bank |
| Mentenanță | Standard: minimal | High-eff.: minimal | Multi-cyclone: tube blockage risk with sticky/wet dust |
| Cea mai bună aplicație | Standard: pre-separator, coarse recovery | High-eff.: primary collector for d50 > 10 µm | Multi-cyclone: fine dust, boiler fly ash |
Need a technical pre-sizing? Send us your material data sheet, moisture content, required throughput and energy source — we return a technical sizing with drum dimensions and energy balance within 2 business days.
→ Send process data on WhatsAppAplicații tipice și materiale
Date de referință din instalații industriale. Valorile reale depind de consistența alimentării, distribuția dimensiunii particulelor și calitatea cerută a produsului.
| Material | Umid. intrare | Umid. ieșire | Dim. particule | Temp. gaz | Sector |
|---|---|---|---|---|---|
| Pre-separator uscător rotativ — mineral / îngrășăminte | Dust load 20–200 g/Nm³ | 5–50 g/Nm³ (cyclone reduces load 70–90%) | d50 inlet 30–200 µm | 80–400°C gas | Minerale / Îngrășăminte / Ciment |
| Recuperare produs uscător flash — amidon / pigment / PVC | Dust load 100–800 g/Nm³ | < 10 g/Nm³ to downstream bag filter | d50 10–80 µm | 80–200°C gas | Amidon / Pigmenți / Polimeri |
| Separator primar uscător spray — lactate / detergent / ceramică | Dust load 50–300 g/Nm³ | 5–50 g/Nm³ | d50 50–300 µm (product particles) | 80–250°C gas | Alimentar / Lactate / Ceramică / Detergenți |
| Gaz rezidual moară de cru ciment / cuptor — fracția grosieră | Dust load 200–1,000 g/Nm³ | 10–100 g/Nm³ | d50 20–100 µm | 150–350°C gas | Ciment & Construcții |
| Gaze de evacuare moară pelete biomasă — praf de lemn / fracții fine | Dust load 5–50 g/Nm³ | 1–10 g/Nm³ (coarse fraction recovered) | d50 50–500 µm wood fines | 40–100°C gas | Biomasă / Lemn / Energie |
| Morărit cereale — separarea făinii / tărâțelor / grisului | Dust load 10–100 g/Nm³ | 2–20 g/Nm³ | d50 30–200 µm | 20–60°C near-ambient | Morărit alimentar & furaje |
| Generator de gaz cald / gaze de ardere — cenușă zburătoare | Dust load 5–100 g/Nm³ (fly ash) | 1–20 g/Nm³ | d50 20–150 µm | 200–600°C gas | Energie / Incinerare deșeuri / Minerale |
| Separator transport pneumatic — transfer pulbere vrac | Dust/product load 100–2,000 g/Nm³ | Product collected > 95% mass; residual fines to bin vent filter | d50 100 µm – 5 mm (product) | 20–80°C ambient air | Toate industriile de manipulare a pulberilor (umplere silozuri, dozare) |
Nu vedeți materialul dvs.? Trimiteți-ne datele de proces și vom furniza o dimensionare specifică materialului.
Configurații de sistem
Ciclon simplu standard (seria SC)
Corp de ciclon cu diametru mare unic pentru aplicații cu debit mare de gaz. Diametru 500–3.000 mm; procesează debite de gaz până la 200.000 Nm³/h într-o unitate. d₅₀ = 8–15 µm. Construcție din oțel carbon cu căptușeală rezistentă la uzură la con și intrare.
Ciclon cu eficiență ridicată (seria HC)
Ciclon cu diametru mai mic (200–500 mm) cu geometrie optimizată pentru eficiență maximă de colectare a particulelor fine. d₅₀ = 2–5 µm; eficiență > 90% pentru particule peste 10 µm. Cădere de presiune mai mare (1.200–2.000 Pa).
Baterie de multi-cicloane (seria MC)
Un singur plenum de intrare/ieșire conținând zeci până la sute de tuburi ciclonare mici (50–150 mm) în paralel. Fiecare tub mic generează până la 500 × g accelerație centrifugă — atingând d₅₀ = 1–3 µm. Utilizat în colectarea cenușii zburătoare din cazane pe cărbune.
Ghid de selecție
Sarcina de praf la intrare este foarte mare (> 50 g/Nm³) și este necesare un filtru cu saci în aval — ciclonul ca pre-separator reduce dimensiunea filtrului și frecvența înlocuirii sacilor
Ciclon standard (seria SC) în amontele filtrului cu saci — elimină 70–90% din masa la intrare; filtrul cu saci procesează acum 5–15 g/Nm³ în loc de 50–500 g/Nm³, prelungind durata de viață a sacilor de 2–5× și reducând suprafața de filtrare cu până la 60%
Temperatura gazului depășește 260°C — limita de funcționare a filtrului cu saci — dar particulele trebuie separate înainte ca gazul să se răcească
Ciclon cu eficiență ridicată (seria HC) sau ciclon standard cu căptușeală refractară — fără limită de temperatură din punct de vedere al procesului; după răcire la < 200°C, un filtru cu saci poate prelua finele rămase dacă este necesar
Produsul recuperat în buncărul ciclonului este produsul principal — produs uscător spray, flash, transport pneumatic — și trebuie returnat uscat în proces
Ciclon standard sau cu eficiență ridicată ca colector primar de produs — buncărul cu ecluză rotativă descarcă produsul continuu în transportorul principal de produs; fracția fină rămasă (tipic 2–5% din masă) merge la filtrul cu saci din aval pentru recuperare finală
Aplicația necesită cel mai scăzut cost de investiție și operare pentru colectarea prafului grosier și limitele de emisie sunt > 100 mg/Nm³
Ciclon standard independent — fără consumabile, fără program de mentenanță, costul operațional practic zero în afara ungerii valvei rotative; pentru cariere, agregate, minerale grosiere și aplicații de construcții
Când SĂ NU utilizați un separator ciclonar
Limita de emisie este < 50 mg/Nm³ — conformitatea reglementată necesită ieșire sub ceea ce cicloanele pot atinge în mod fiabil pentru praful industrial fin
Dimensiunea particulelor este predominant sub 5 µm (fum submicrometric, gaze de ardere, condensate COV) — forțe centrifuge insuficiente pentru separarea eficientă a particulelor sub 5 µm
Gazul conține gaze acide solubile (HCl, SO₂, HF) sau necesită eliminarea simultană a prafului și a contaminanților în faza gazoasă
Praful este foarte coeziv sau lipicios și se va depune pe pereții ciclonului, con și descărcare — provocând blocaj și returnarea materialului colectat în fluxul de gaz curat
Nu sunteți sigur ce uscător este potrivit pentru procesul dvs.? Vom analiza specificațiile dvs. și vom recomanda soluția optimă.
Ask a technical question →Întrebări frecvente
Combinația ciclon + filtru cu saci este utilizată din trei motive: 1. Reducerea sarcinii de praf: La sarcini de intrare peste 50 g/Nm³ (tipice pentru uscătoarele flash, rotative și spray), filtrul cu saci devine echipamentul limitant. Un ciclon în amonte elimină 70–90% din masă și reduce sarcina la 5–15 g/Nm³, restaurând durata normală de viață a sacilor. 2. Protecția împotriva abraziunii: În aplicațiile minerale și de ciment, particulele grosiere sunt foarte abrazive. Ciclonul elimină aceste particule abrazive. 3. Recuperarea produsului: În uscarea prin pulverizare, flash și transport pneumatic, fracția grosieră de produs trebuie colectată separat de fracția fină. Ciclonul colectează produsul principal; filtrul cu saci colectează finele separat.
Din proiectele noastre
Echipamente asociate
Bag Filter
Partener standard în aval — ciclonul elimină fracția grosieră, filtrul cu saci lustruiește gazul la < 5 mg/Nm³ pentru conformitatea la emisii reglementare
View productRotary Dryer
Echipamentul principal din amonte — gazele de evacuare ale uscătorului rotativ la 20–200 g/Nm³ praf mineral sunt cea mai comună aplicație ciclonară
View productIndustrial Fan
Ventilatorul trebuie să depășească căderea de presiune a ciclonului (500–2.500 Pa) plus ΔP-ul filtrului cu saci din aval — dimensionarea integrată a ventilatorului și ciclonului asigură bilanțul corect de presiune al sistemului
View productWet Scrubber
Echipament alternativ în aval când umiditatea condensantă sau gazele acide fac filtrele cu saci nepotrivite; combinația ciclon + scrubber umed acoperă atât praful grosier cât și contaminanții în faza gazoasă
View productSolicitați o ofertă pentru acest echipament
Includeți în solicitarea dvs.:
- →Debitul volumic de gaz (Nm³/h la temperatura de operare)
- →Temperatura gazului la intrarea ciclonului (°C)
- →Denumirea materialului de praf și densitatea particulelor (kg/m³)
- →Distribuția granulometrică la intrare: d10 / d50 / d90 (µm)
- →Concentrația de praf la intrare (g/Nm³)
- →Eficiența de colectare țintă (%) sau concentrația de ieșire țintă (g/Nm³)
- →Abrazivitate: duritatea Mohs a prafului sau descrierea materialului
- →Echipamentul din aval (filtru cu saci / scrubber / descărcare în atmosferă)