drying systems

Uscător cu pat fluidizat static (încălzire indirectă)

Eficiență energetică maximă, gaz de evacuare minim — încălzire indirectă pentru recuperarea solvenților și aplicații cu praf critic.

Uscătorul cu pat fluidizat static cu încălzire indirectă combină suspensia uniformă a particulelor din tehnologia convențională cu pat fluidizat cu transferul de căldură prin fascicule de țevi imersate — nu prin gazul de fluidizare în sine. Această diferență fundamentală reduce volumul gazului de evacuare cu 60–80% față de un uscător convectiv cu pat fluidizat, făcându-l tehnologia preferată pentru solvenți (circuit N₂ închis cu condensator), produse foarte prăfuite și materiale termosensibile.

Uscător cu pat fluidizat static (încălzire indirectă) — Eficiență energetică maximă, gaz de evacuare minim — încălzire indirectă pentru recuperarea solvenților și aplicații cu praf critic.

Principiul de funcționare al uscătorului cu pat fluidizat static cu încălzire indirectă

Într-un uscător cu pat fluidizat static cu încălzire indirectă, gazul de fluidizare — de obicei aer sau azot — este furnizat la un debit relativ scăzut, suficient doar pentru a atinge și menține viteza minimă de fluidizare (u_mf). Deoarece gazul servește doar ca mediu de fluidizare și nu ca purtător principal de căldură, temperatura gazului de intrare poate rămâne aproape de ambient sau la un nivel modest (50–120°C).

Căldura necesară evaporării este transferată prin fascicule de țevi imersate în patul fluidizat. Aburul (până la 20 bar, ~210°C saturație), apa fierbinte sub presiune sau uleiul termic (până la 320°C) circulă în interiorul țevilor; suspensia turbulentă de particule de pe partea exterioară obține coeficienți globali de transfer termic U = 100–350 W/m²·K — substanțial superiori configurațiilor de uscătoare cu palete nefluidizate.

Deoarece volumul gazului de evacuare este cu 60–80% mai mic decât într-un sistem convectiv, echipamentele de colectare a prafului pot fi reduse semnificativ. Într-o buclă de gaz inert N₂ închisă, gazul este reciclat printr-un condensator pentru recuperarea solventului, apoi recomprimat și returnat în pat. Acest design este standardul industrial pentru produsele care conțin solvenți inflamabili, permițând conformitatea ATEX Zona 20.

Timpul de rezidență este controlat de înălțimea deversorului la capătul de descărcare. Deoarece temperatura patului este determinată de mediul de încălzire, temperatura produsului poate fi menținută în ±2°C față de setpoint pe toată durata curbei de uscare.

Quick Reference

Forma alimentuluiFree-flowing granules, crystalline solids, powders (d50 ≥ 80 µm)
Intervalul granulometric80 µm – 6 mm
Temperatura gazului de fluidizare20–120°C (ambient to modest preheat)
Mediu de încălzireSteam 3–20 bar (133–210°C sat.) or thermal oil up to 320°C
Coeficientul U de transfer termic (țevi imersate)100–350 W/m²·K
Consumul specific de energie550–1,000 kcal/kg water evaporated
Volumul gazului de evacuare vs. pat fluidizat convectiv20–40% of convective system at same evaporation rate
Full specifications ↓

Technical Specifications

All parameters are indicative ranges. Final sizing is determined by process simulation based on your specific material and throughput requirements.

Parametri operaționali — Uscător cu pat fluidizat static cu încălzire indirectă

ParameterValue / RangeNote
Forma alimentuluiFree-flowing granules, crystalline solids, powders (d50 ≥ 80 µm)Pulberile coezive Geldart C necesită asistență prin vibrații
Intervalul granulometric80 µm – 6 mmSub 80 µm: buclă închisă cu filtru cu saci esențială
Temperatura gazului de fluidizare20–120°C (ambient to modest preheat)Căldura furnizată de țevile imersate — gazul servește doar ca mediu de fluidizare
Mediu de încălzireSteam 3–20 bar (133–210°C sat.) or thermal oil up to 320°CUleiul termic preferat pentru temperaturi produs > 150°C
Coeficientul U de transfer termic (țevi imersate)100–350 W/m²·KMaxim la u/u_mf ≈ 3–5; scade mai sus din cauza by-pass-ului bulelor
Consumul specific de energie550–1,000 kcal/kg water evaporatedCapătul inferior cu recuperarea căldurii din condensul de abur; cf. FBD convectiv 900–1.800 kcal/kg
Volumul gazului de evacuare vs. pat fluidizat convectiv20–40% of convective system at same evaporation ratePermite filtru cu saci / condensator mai mic; avantaj cheie pentru aplicații cu solvenți
Umiditate intrare (alimentare)5–40% w/wAlimentele cu umiditate mai ridicată pot necesita pre-deshidratare
Umiditate ieșire (produs)0.05–3% w/wSub 0,1% realizabil cu timp de rezidență extins sau răcitor-finisator integrat
Uniformitatea temperaturii patului±2°C setpoint controlTemperatura produsului urmărește mediul de încălzire, nu gazul de intrare — superior față de uscătoarele convective
Debit (unități continue)50 kg/h – 5 t/h evaporation equivalentUnități batch 20–2.000 kg; limitat de suprafața de transfer termic a fasciculului de țevi

Pat fluidizat convectiv vs. pat fluidizat static (încălzire indirectă)

ParameterValue / Range
Sursa de căldurăConvective: hot gas (80–600°C inlet) | Static: immersed tubes (steam / thermal oil)
Volumul gazului de evacuareConvective: high (sizing factor for downstream filter) | Static: 60–80% less
Recuperarea solvenților (buclă N₂)Convective: possible but large N₂ volumes | Static: preferred — small N₂ volume, compact condenser
Precizia controlului temperaturii patuluiConvective: limited by gas inlet control | Static: ±2°C — bed T tracks heating medium
CAPEX (aceeași putere de evaporare)Convective: lower (simpler vessel, no tube bundle) | Static: higher (tube bundle, heat exchanger circuit)
Aplicația cea mai potrivităConvective: inorganic salts, fertilisers, food powders | Static: solvents, pigments, pharma APIs, flammable dusts

Need a technical pre-sizing? Send us your material data sheet, moisture content, required throughput and energy source — we return a technical sizing with drum dimensions and energy balance within 2 business days.

→ Send process data on WhatsApp

Materiale tipice procesate

Date de referință din instalații industriale. Valorile reale depind de consistența alimentării, distribuția dimensiunii particulelor și calitatea cerută a produsului.

MaterialUmid. intrareUmid. ieșireDim. particuleTemp. gazSector
Pigment organic (azo / ftalocianină)15–35%< 0.3%100 µm – 1 mm80–130°C bedPigmenți & Acoperiri
API farmaceutic (tort cristalin umed cu solvent)20–40% (IPA / EtOH / acetone)< 0.5%200 µm – 2 mm50–80°C bedFarmaceutic
Azotat de amoniu / granule NPK3–8%< 0.3%1–3 mm prills60–84°C bedÎngrășăminte
Intermediar chimic fin (aromatic clorat)10–25% (water + solvent blend)< 0.1%300 µm – 3 mm70–110°C bedChimie fină
Pulbere PVC (policlorură de vinil)20–30%< 0.3%80–250 µm55–70°C bedPolimer / Mase plastice
Bicarbonat de sodiu (NaHCO₃)5–15%< 0.1%150 µm – 1 mm50–65°C bedAlimentar / Farmaceutic
Sulfat de cupru pentahidrat (CuSO₄·5H₂O)8–18% free water< 1% free water0.5–5 mm crystals45–60°C bedAgrochimicale / Mining
Cărbune activ (regenerare după spălare)40–60%< 5%0.5–4 mm granules120–200°C bedTratarea apei / Chimie

Nu vedeți materialul dvs.? Trimiteți-ne datele de proces și vom furniza o dimensionare specifică materialului.

Variante de sistem

1

Pat fluidizat static continuu — buclă deschisă (aer)

Configurație standard pentru materiale neinflamabile fără solvent. Aerul ambiental sau ușor preîncălzit (20–80°C) fluidizează patul; toată căldura de uscare este furnizată de fascicule de țevi cu abur sau ulei termic. Aerul de evacuare iese printr-un filtru cu saci sau ciclon, 60–80% mai mic decât pentru un pat fluidizat convectiv la aceeași putere.

Best for:Săruri anorganice, granule de îngrășăminte, pulberi alimentare, pigmenți fără solvent
2

Pat fluidizat static continuu — buclă N₂ închisă (recuperare solvent)

Configurația preferată pentru solvenți inflamabili (etanol, izopropanol, acetonă, MEK, toluen) și aplicații ATEX Zona 20/21. Azotul circulă în buclă închisă prin vas, un condensator primar răcit cu apă (10–15°C) și un condensator secundar cu saramură (–10°C la –25°C). Puritatea solventului recuperat ≥ 99,5% w/w. Consum N₂ în regim staționar doar 1–5 Nm³/h.

Best for:APIs farmaceutici în solvenți organici, pigmenți predispuși la oxidare, chimie fină cu IPA / acetonă / toluen
3

Pat fluidizat static discontinuu (GMP / Farma)

Proiectat pentru procesarea în șarje a API-urilor farmaceutici sub cGMP. Toate suprafețele în contact cu produsul din 316L SS cu finisaj electropolizat Ra ≤ 0,8 µm. Bile CIP și ciclu WIP. Înregistrare electronică a șarjelor conformă 21 CFR Partea 11 / EU Anexa 11. Dimensiuni șarje 20–500 kg.

Best for:APIs, intermediari farmaceutici, uscare de granulare GMP cu trasabilitate completă a șarjei și recuperare solvent

Ghid de selecție

Produsul conține solvenți inflamabili (IPA, EtOH, acetonă, toluen) și necesită > 95% recuperare solvent cu conformitate ATEX Zona 20

Pat fluidizat static buclă N₂ închisă — combină uniformitatea patului fluidizat cu condensarea compactă a solventului; consum de N₂ de completare de 10–50× mai mic decât un sistem convectiv în buclă închisă la aceeași putere

Materialul este termosensibil în intervalul 50–100°C și necesită control al temperaturii patului mai precis de ±5°C pentru a evita schimbarea culorii, conversia polimorfică sau descompunerea

Pat fluidizat static — temperatura patului urmărește setpoint-ul mediului de încălzire la ±2°C; uscătoarele convective nu pot asigura acest control la temperaturi scăzute ale produsului deoarece temperatura gazului de intrare trebuie să fie substanțial mai mare decât temperatura produsului

Produsul este un praf fin (d50 100–500 µm) care necesită ATEX Zona 20/21 dar fără solvenți — volum minim de gaz de evacuare necesar pentru a reduce dimensionarea colectării prafului și riscul de praf fugar

Pat fluidizat static buclă aer deschisă — filtru cu saci 60–80% mai mic decât patul fluidizat convectiv; risc redus de explozie a prafului din volume mai mici de conducte și viteze mai mici ale gazului

Materialul este cristalin sau granular cu curgere liberă (d50 ≥ 200 µm) la 5–40% umiditate intrare și uniformitatea umidității reziduale (±0,2%) este mai critică decât debitul maxim

Pat fluidizat static preferat față de uscătorul cu palete — fluidizarea oferă amestecare la nivel de particulă pentru uniformitate a umidității de ±0,2%; uscătorul cu palete are doar amestecare axială cu flux de piston

Când SĂ NU utilizați un uscător cu pat fluidizat static

Alimentul este o pastă, tort de filtru sau nămol cu umiditate > 40% și fluiditate slabă — nu poate forma particule libere pentru fluidizare

Rata de evaporare necesară depășește 5 t/h — suprafața de transfer termic a fasciculului de țevi imersate este factorul limitant la scară foarte mare

Dimensiunea particulelor de alimentare este sub 80 µm și materialul este coeziv (Grupul Geldart C) — nu se fluidizează liber chiar și cu asistență prin vibrații

Alternativă:Uscător flash

Alimentul este un lichid (soluție, suspensie) care necesită conversie în pulbere — patul fluidizat de orice tip nu poate accepta un aliment lichid fără o etapă prealabilă de formare

Nu sunteți sigur ce uscător este potrivit pentru procesul dvs.? Vom analiza specificațiile dvs. și vom recomanda soluția optimă.

Ask a technical question →

Întrebări frecvente

Avantajul de eficiență energetică al unui pat fluidizat static provine din două mecanisme care operează simultan. În primul rând, transferul de căldură: într-un pat fluidizat convectiv, gazul de intrare trebuie să transporte toată energia de uscare, deci trebuie încălzit la 80–600°C. Gazul de evacuare iese la 50–120°C purtând căldură sensibilă semnificativă — această căldură pierdută este penalizarea energetică principală. Într-un pat fluidizat static, căldura intră prin fascicule de țevi cu eficiență ridicată (U = 100–350 W/m²·K); gazul nu este încălzit. În al doilea rând, volumul gazului de evacuare: debitul volumetric de gaz poate fi redus la 20–40% din cel al unui pat fluidizat convectiv la aceeași putere. În practică, un pat fluidizat static consumă 550–1.000 kcal/kg față de 900–1.800 kcal/kg — o economie de 30–50%.

Din proiectele noastre

ProiectProducțieInstalare

Solicitați o ofertă pentru acest echipament

Includeți în solicitarea dvs.:

  • Numele solventului, punctul de aprindere și LEL (dacă este cazul)
  • Granulometria alimentului d10 / d50 / d90 și densitatea aparentă
  • Umiditatea intrare (% w/w bază umedă) și umiditatea de ieșire țintă
  • Temperatura maximă admisă a produsului (°C)
  • Debitul necesar (kg/h alimentare sau kg/h evaporare apă)
  • Batch sau continuu; timp de ciclu dorit dacă batch
  • Mediu de încălzire disponibil: abur (bar) sau ulei termic (°C)
  • Clasificarea ATEX la amplasamentul dvs.